Fordulj Kispej Lovam Tábor
Táborunk célja az volt, hogy olyan közösséget hozzunk létre, melyben a magyar paraszti kultúrán és életmódon keresztül nevelődhetnek fiataljaink emberré. További cél, hogy a néptánccal foglalkozó, 14-20 év közötti legények a táncok magas szintű elsajátítása mellett belekóstolhassanak a paraszti életmód szépségeibe és nehézségeibe is. Hiszünk benne, hogy egy néptáncosnak a mozdulatok betanulásán túl el kell sajátítania azt a táncos magatartást, amitől a régi emberek tánca olyan lett amilyen. Ehhez meg kell ismerniük, meg kell tapasztalniuk azt a paraszti életmódot, amiben táncos példaképeik is emberré nevelődtek.
A program megvalósulása:
Az első Fordulj Kispej Lovam Tábort 2020 nyarán rendeztük meg. Azóta évről-évre (2022. óta a Hajnalcsillag Értékőrző Egyesület közreműködésével) megvalósul a program. A tábor a nevét a Fordulj Kispej Lovam Táncegyüttesről kapta, ezzel is tisztelegve e csapat előtt, melynek tagjai a néptáncmozgalom kiváló férfi táncos egyéniségei. Mindannyian a hagyományos paraszti kultúra és azon belül a néptánc népszerűsítésének elkötelezett hívei, kiket az együtt gondolkodás és a régi barátság mellett a ló és a lovaglás szeretete köt össze.
A táborokban a csapat tagjai tanították egy-egy tájegység férfitáncanyagát, minden alkalommal kettőt. E mellett a táborozók belekóstolhattak a tanyasi munkákba, az állatokkal, - elsősorban a lóval- való bánásmód feladatába és örömeibe. Megtanulták a lovaglás és a lótartás alapjait, tehenet fejtek, sajtot készítettek, gyógynövényekkel ismerkedtek, részt vettek a téli takarmány betakarításában, vályogtéglát nyomtak és vert vályogfalat emeltek. A tánc és a lovaglás mellett hagyományos paraszti és nomád játékokat, harcmodorokat próbálhattak ki, úgymint szablyavívás, íjászat, kelevézhajítás, övbirkózás. Ezek mellett a közös nótázások, főzések és az élhető paraszti közösségekről való beszélgetések tetőzték a tábor napjait. A foglalkozásokat olyan mesterek vezették, akik a magas szakmai tudás és pedagógiai képzettség mellett, élettapasztalataik megosztásával is utat mutathatnak a fiataloknak, példával járhatnak előttük.
A táboraink Pomázon, a Csikóvári Lovas Tanyán valósultak meg, a Pilis kapujában, a Csikóvár-hegy lábánál. A tanyasi körülmények és a létszámkorlát (max. 15 fő) lehetővé tették, hogy az egy hetes táborokban egy máig működő, fiatal fiúkból álló közösség jöjjön létre. Tagjai, bár az ország különböző vidékeiről (egy legény a diaszpórából) érkeztek, máig tartják a kapcsolatot, bíztatják, inspirálják egymást. Többen azóta a tánc mellett elkezdtek rendszeresen lovagolni, eljárnak családi gazdaságokba dolgozni vagy maguk gazdálkodnak és újra meg újra visszatérnek táborunkba.
2022. augusztus
A képeket készítette Leidinger Dömötör
2023. augusztus
A képeket készítette Lulu Starr és Kása Béla