A Hajnalcsillag Értékőrző Egyesület
ALAPSZABÁLYA
Elhatározva, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) rendelkezéseinek megfelelve a tagok az alábbi tartalommal fogadják el a szervezet alapszabályát:
I.
Az egyesület adatai
1. Az egyesület neve:Hajnalcsillag Értékőrző Egyesület
2. Az egyesület rövidített elnevezése: Hajnalcsillag Egyesület
3. Az egyesület székhelye: 2013 Pomáz, Török Ignác u. 36., ahol az egyesület biztosítja a részére címzett nyilatkozatok fogadását, és a jogszabályban meghatározott iratainak elérhetőségét.
Az egyesület fióktelephelye: 8627 Kötcse, Petőfi Sándor utca 17.
4. Az egyesület alapító tagjainak nevét és lakóhelyét tartalmazó tagnévsor az alapszabály 1. számú mellékletét képezi.
5. Az egyesület elektronikus levél címe: hajnalcsillagegyesulet@gmail.com
6. Az Egyesület elsődleges működési területe Magyarország, de adott esetben határon túli kapcsolatok, programok kialakításában is közreműködik.
II.
Az egyesület célja, tevékenysége
1. Az egyesület célja:
Megőrizni, illetve éltetni mindazon kulturális, történelmi, zenei, környezeti és természeti értékeket melyek alapját képezik egy színes, EGÉSZSÉGES élet megvalósulásának.
Mindezt
- a hagyományokon alapuló, tudatos életvitel, gondolkozásmód és társadalmi felelősségvállalás népszerűsítésével, és a gyakorlati megvalósítás elősegítésével,
- a népi gyógymódok tudásának megőrzésével
- természetazonos életmód, alternatív irányzatok és azok módszereinek terjesztésével,
- a hagyományos paraszti kultúra értékeinek felkutatásával, megőrzésével, továbbadásával
- a hagyományos paraszti kultúra és a modern tudományos elméletek és eredmények gyakorlati ötvözésével
- a történelmi hagyományok felkutatásával, megőrzésével, bemutatásával
- a fentiekkel kapcsolatos oktatással és ismeretterjesztéssel
kívánja elérni az egyesület.
2. Az egyesület tevékenysége:
- Széles körű szemléletformálás, a természethez, a magyar kultúrához, egészséges életmódhoz, kapcsolódó ismereteik bővítése révén, különös tekintettel a fiatalokra és a családokra:
- Egészségtudatos életmód népszerűsítése. (Közfeladat, amelyhez a közhasznú tevékenység kapcsolódik: 2004. évi I. tv. a sportról 49. § c)-e)
- Az Egyesület céljait segítő oktatások szakmai képzések (találkozók, rendezvények, továbbképzések, tanfolyamok, műhelymunkák szervezése, megvalósítása)
- Tudásmegosztó és kézműves foglalkozások, műhelyfoglalkozások szervezése, megvalósítása
- A magyarság, illetve a magyar népi és történelmi kultúra ápolása és bemutatása rendezvényeken, kiadványokon, előadásokon keresztül.
- Kulturális, zenei rendezvények, táncházak szervezése, megvalósítása
- Környezeti nevelési programok, gyermek, ifjúsági és felnőtt táborok, ismeretterjesztő foglalkozások szervezése és megvalósítása,
- Az Egyesület céljaihoz kapcsolódó rendezvényeken közreműködés,
- Az Egyesület céljait szolgáló előadások szervezése, megvalósítása,
- Ökológiai építészet elveinek és módszereinek terjesztése, energiatudatos szemlélet, alternatív eszközök és megújuló energiaforrások használatának népszerűsítése, bemutatása,
- Ökológiai gazdálkodás elveinek, módszereinek népszerűsítése, bemutatása,
- a fenntarthatósággal kapcsolatos nemzetközi cikkek, publikációk, könyvek magyarra fordítása
- a fenntarthatósággal kapcsolatos nemzetközi jó gyakorlatok hazai adoptációja
- Oktató és szemléletformáló helyszínek, közösségi terek, önellátó gazdaságok létrehozása, támogatása,
- Tradicionális növényfajták megőrzése, a biológiai sokféleség növelése, vadon gyűjthető növények és gyógynövények használatának népszerűsítése
- Környezettudatos fogyasztói kultúra kialakításának segítése, fenntartható élet-modellek, minták, alternatív termelési és fogyasztási módok, filozófiák terjesztése a legkülönbözőbb kommunikációs csatornákon,
- Az alternatív életmód megvalósításához szükséges eszközök, építmények, épületek, létrehozása,
- A társadalom szélesebb rétegei számára közvetlenül a természethez való újrakapcsolódást elősegítő programok kidolgozása, szervezése amely hozzájárul a mentális, testi, lelki egészség javulásához,
- Családi és sportrendezvények szervezése a testmozgás és a közösségi összetartozás jegyében,
- Közvetlen és közvetett együttműködés hasonló célkitűzésű szervezetekkel egymás munkájának támogatásával, közös programok szervezésével
- Gyógynövénykert létrehozása oktatási és ismeretterjesztő célból
- Az egyesület céljainak elérése érdekében más szervezeteket, intézményeket, alapítványokat, kezdeményezéseket támogathat. A támogatást pályázathoz kötheti, feltételeit és módját maga határozza meg.
III.
Az egyesület működésére vonatkozó általános szabályok
1. Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
IV.
Tagdíj
1. Az egyesület tagjai vagyoni hozzájárulásként tagdíjat fizetnek. A tagdíj összege évi 6.000 Ft, amelyet legkésőbb minden év május 31. napjáig, vagy az éves közgyűlés időpontjáig kell egy összegben, az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján megfizetni.
Az újonnan belépő tag a tagsági jogviszonya keletkezésének évében a tagdíj időarányosan számított összegét a tagsági jogviszony létesítésétől számított 8 napon belül, ezt követően legkésőbb minden év május 31. napjáig, vagy az éves közgyűlés időpontjáig köteles az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján teljesíteni.
2. Az egyesület alapelve, hogy a belépésnek ne legyen akadálya anyagi nehézség, így a tagdíjak megállapításánál ezt minden esetben figyelembe kell venni. Egyedi esetekben, méltányossági alapon a tagdíj részben, vagy teljes egészében elengedhető. Erről az elnökség dönt.
V.
A tagság
1. Az egyesület tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki az egyesület célkitűzésével egyetért, továbbá az alapszabályban foglalt rendelkezéseket elfogadja.
Az egyesület tagsága az alábbiak szerint épül fel:
- rendes – alapító tagok – egyesület tagok,- pártoló tagok
VI.
A tagsági jogviszony keletkezése
1. Az egyesületi tagság belépési kérelem elfogadásával keletkezik. A belépési nyilatkozatot az elnökséghez kell benyújtani, amely szerv a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül, egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással határoz a tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 8 napon belül írásba foglaltan, igazolt módon kell megküldeni a tagfelvételt kérelmező számára.
2. A 14. életévét be nem töltött kiskorú személy belépési nyilatkozatához a törvényes képviselő hozzájárulása is szükséges, a 14. életévét betöltött kiskorú személyek belépési nyilatkozatához a törvényes képviselő hozzájárulása nem szükséges.
3. Az elnökség annak a személynek a belépési kérelmét fogadhatja el, aki egy tag írásbeli ajánlásával is rendelkezik, és belépési kérelmében vállalja az alapszabály ’tagsági jogviszony feltétele’ fejezetében pontjában foglalt kötelezettségeket.
4. A tagfelvételi kérelemről – az egyesületi taggá választásról – a kérelem benyújtását követő 30 napon belül az elnökség dönt konszenzusos alapon. Amennyiben a belépési kérelem elutasításra kerül, az ellen 15 napon belül a közgyűléshez lehet fellebbezni, és az Egyesület Elnöksége köteles azt újra megvizsgálni.
5. A tagok személyére vonatkozó adatok nem nyilvánosak.
VII.
A tagsági jogviszony feltétele
1. Az alapszabály a tagságot ahhoz a feltételhez köti, hogy a tag a belépési nyilatkozatában
a. elfogadja az Egyesület céljait,
b. magára nézve kötelezőnek ismeri el az Egyesület alapszabályát,c. vállalja a tagsági díj határidőben történő megfizetését és
d. vállalja az Egyesület tagjaira előírt egyéb kötelezettségek teljesítését, különösen az Egyesület tevékenységében történő rendszeres részvételt és az Egyesület céljának megvalósítására irányuló folyamatos közreműködés kötelezettségét.
VIII.
A tagsági jogviszony megszűnése
1. A tagsági jogviszony megszűnik:
a./ A tag kilépésével.
b./ A tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével.
c./ A tag kizárásával.
d./ A tagdíj minden év május 31. napjáig történő meg nem fizetése esetén.
2. A tagsági jogviszonyát a tag az egyesület elnökségéhez címzett írásbeli nyilatkozatával bármikor, indokolás nélkül megszüntetheti. A tagsági jogviszony a nyilatkozatának az elnökséghez történő megérkezése napján szűnik meg.
3. Az elnökség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel kizárhatja az egyesület tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit vagy a közgyűlés határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartást tanúsít.
Kizárható a tag akkor is, ha hat hónapon keresztül elmaradt a tagdíj megfizetésével. A tagdíj megfizetésének elmulasztása miatt a tag csak akkor zárható ki, ha a legalább hat hónapos mulasztás elteltét követően az elnökség írásban – póthatáridő tűzésével és a jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra történő figyelmeztetéssel – felszólította a tagdíjhátralék teljesítésére, mely felszólítás a póthatáridőn belül is eredménytelen maradt.
A kizárási eljárást bármely tag vagy egyesületi szerv kezdeményezésére az elnökség folytatja le. A kizárási eljárásban a tagot az elnökség ülésére meg kell hívni, azzal a figyelmeztetéssel, hogy a szabályszerű meghívása ellenére történő távolmaradása az ülés megtartását és a határozathozatalt nem akadályozza. Az ülésen biztosítani kell számára a védekezési lehetőséget. Az ülésen a tag képviselővel is képviseltetheti magát. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. Az elnökség a kizárásról szóló határozatot a tagkizárási eljárás megindulásától számított 30 napon belül meghozza és 8 napon belül igazolható módon közli az érintett taggal.
A kizárt tag a kizárást kimondó elsőfokú elnökségi határozat ellen, a kézbesítéstől számított 15 napon belül az egyesület közgyűléséhez fellebbezéssel élhet. A fellebbezés beérkezését követően az elnökségnek haladéktalanul, de legkésőbb 30 napon belüli időpontra össze kell hívnia a rendkívüli közgyűlést. A közgyűlés nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt. A közgyűlés határozatát annak meghozatalakor szóban kihirdeti és 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli az érintett taggal.
4. A pártoló tag vagyoni hozzájárulás hiánya miatt akkor is kizárható, ha erről nem kapott előzetes értesítést.
IX.
A tagok jogai és kötelezettségei
1. Az egyesület valamennyi tagja jogosult:
a. Nem veszélyeztetheti, sőt segíti az egyesület céljának megvalósítását és az egyesület tevékenységét.
b. Jogosult és köteles megismerni az alapszabály rá vonatkozó részét.
c. A tagok az Egyesület által szervezett programokon (a program jellegétől függően) ingyen, illetve előre meghatározott kedvezménnyel részt vehet.
d. Köteles az egyesület alapszabályának, a döntéshozó szervek határozatainak reá vonatkozó előírásait, rendelkezéseit betartani.
e. Köteles a lakcímét annak megváltozását követő 8 napon belül az elnökséghez bejelenteni.
f. Jogosult – társadalmi munkában, vagy az elnökség által meghatározott javadalomért – egyesületi célokért feladatot végezni.
2. Az egyesület rendes tagjának jogai:
a. Az Egyesület rendes tagja jogosult az Egyesület tevékenységében részt venni. A közgyűlés határozatainak meghozatalában szavazati joggal rendelkezik, valamint jogosult a közgyűlés rendjének megfelelően felszólalni. Az Egyesület tevékenységével, illetve működésével kapcsolatban kérdéseket, észrevételeket, javaslatokat tehet, valamint tag kizárását és a tagsági jogviszony felmondását kezdeményezheti a közgyűlésen. A vezető tisztségviselőktől felvilágosítást kérhet az Egyesület tevékenységéről, indítványt tehet a közgyűlés és az elnökség napirendi pontjaira. Betekinthet az Egyesület nyilvántartásaiba, jogosult igénybe venni az Egyesületnek a tagok részére biztosított szolgáltatásait.
b. Az Egyesület rendes tagja részt vehet az Egyesület rendezvényein, összeférhetetlenségi és elfogadó nyilatkozata alapján az Egyesület bármely vezető tisztségére megválasztható és újraválasztható.
c. Az Egyesület valamennyi rendes tagja az elnök és az alelnökség, valamint egyéb tisztségviselő(k) megválasztásakor személyenként egy szavazattal rendelkezik. Az Egyesület rendes tagjait – kivéve az elnökségi joggyakorlás tekintetében – egyenlő jogok illetik meg.
d. A rendes tagok egyötöde írásban az ok és a cél megjelölésével rendkívüli közgyűlés és rendkívüli elnökségi ülés összehívását kezdeményezheti.
e. A rendes tag tagsági jogait csak személyesen gyakorolhatja.
f. A 14. életévét be nem töltött kiskorú személy rendes tag a Közgyűlésen választójoggal rendelkezik, azonban csak életkorának megfelelő tisztségre választható. A 14. életévét betöltött kiskorú rendes tagnak korlátlan választójoga van, azonban nem választható olyan tisztségre, amely tisztség betöltéséhez teljes cselekvőképességre van szükség.
3. Az Egyesület rendes tagjának kötelezettségei:
a. Az Egyesület rendes tagja köteles aktívan részt venni az Egyesület céljainak megvalósításában.
b. Az Egyesület rendes tagja köteles a tagdíj megfizetésére, a ’tagdíj” c. fejezetnem meghatározott módon.
c. Az Egyesület rendes tagja köteles megtartani, illetve teljesíteni a közgyűlés határozataiban foglaltakat.
d. Az Egyesületrendes tagja köteles az alapszabályban meghatározott tagi kötelezettségek teljesítésére. Az Egyesület rendes tagja nem veszélyeztetheti az Egyesület céljának megvalósítását, és az Egyesület tevékenységét.
4. Az egyesület pártoló tagjainak jogai:
a. Pártoló tag lehet minden, olyan természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki elfogadja az Egyesület alapszabályát, és támogatja az Egyesület működését céljai elérése érdekében, valamint vagyoni hozzájárulást tesz.
b. A pártoló tag az egyesületben csak vagyoni hozzájárulással, illetve az egyesületi célok érdekében végzett társadalmi/javadalmazott munkával vehet részt. Költségvetési szerv egyesület pártoló tagja nem lehet.
c. A pártoló tag felvételének eljárási rendjére a rendes tagok felvételre vonatkozó szabályok irányadóak azzal, hogy a pártoló tagnak nincs szüksége ajánlásra, jelentkezését az elnökség bármely tagja – tájékoztatva az elnökség többi tagját – elfogadhatja.
d. A pártoló tag a közgyűlésen tanácskozási joggal részt vehet, de szavazati joggal nem rendelkezik.
5. Az egyesület pártoló tagjainak kötelezettségei:
a. Az Egyesület pártoló tagja nem veszélyeztetheti az Egyesület céljának megvalósítását, és az Egyesület tevékenységét. A pártoló tag köteles betartani az Egyesület Alapszabályát, határozatait, valamint elősegíteni a kitűzött egyesületi célok megvalósítását.
X.
Az Egyesület vagyona és gazdálkodása
1. Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik, amelyet a Közgyűlés fogad el. Az Egyesület gazdálkodásáról az Elnökség jelentést (beszámolót) készít, amelyet elfogadás céljából a Közgyűlés elé terjeszt.
2. Az Egyesület elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységet nem végez, ilyen tevékenységet csak a célja megvalósításának előmozdítása érdekében, céljait nem veszélyeztetve kiegészítő jelleggel végezhet. Az egyesület csak az ’egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (A továbbiakban Ectv.) 2.§, 7., 10. és 11. pontjaival összhangban végezhet ilyen tevékenységet.
3. Az adománygyűjtésre és a nyilvántartási szabályokra az Ectv. 24-26.§-ában, a könyvvezetésre és a beszámolás rendjének szabályozására pedig a 27-30.§-ában foglaltakat kell irányadónak tekinteni.
4. Az Egyesület az alapszabályban meghatározott cél megvalósítása érdekében vagyonával önállóan gazdálkodik, elsődlegesen gazdálkodás-vállalkozási tevékenység folytatására nem alapítható. Az Egyesület az alapszabályban meghatározott cél szerinti tevékenységet (alapcél szerinti tevékenység) folytathat és – célja megvalósítása gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében- gazdasági-vállalkozási tevékenységet is végezhet, amennyiben ez az alapcél szerinti tevékenységet nem veszélyezteti. Az Egyesület vagyonát az Ectv. 17.§ (3) bekezdése szerint folytatott gazdasági-vállalkozási tevékenység eredménye is gyarapíthatja.
5. Az Egyesület bevételei:
a. egyesület esetében tagdíj;
b. gazdasági-vállalkozási tevékenységből (szolgáltatás nyújtásából) származó bevétel;
c. a költségvetési támogatás;
d. a pályázat útján, valamint egyedi döntéssel kapott költségvetési támogatás;
e. az államháztartás alrendszereiből közszolgáltatási szerződés ellenértékeként szerzett bevétel;
f. más szervezettől, illetve magánszemélytől kapott adomány;
g. az a)-f) pontok alá nem tartozó egyéb bevétel.
6. Az Egyesület költségei, ráfordításai (kiadásai):
a. alapcél szerinti tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó költségek;
b. gazdasági-vállalkozási tevékenységhez (szolgáltatás nyújtásához) közvetlenül kapcsolódó költségek;
c. az egyesület szerveinek, szervezetének működési költségei (ideértve az adminisztráció költségeit és az egyéb felmerült közvetett költségeket), valamint több tevékenységhez használt immateriális javak és tárgyi eszközök értékcsökkenési leírása;
d. az a)-c) pontok alá nem tartozó egyéb költség.
7. Az Elnökség dönthet a tisztségviselők, tagok olyan költségeinek megtérítéséről, amelyek kizárólag az Egyesület működésével függnek össze, és hiteles bizonylatokkal igazolhatóak.
8. Az Elnökség döntése alapján az elnök és az elnökségi tagok részére díjazás állapítható meg.
9. Az Egyesület pénzeszközeit számlán kezeli.
XI.
Az Egyesület képviselete
1. Az Egyesület elnöksége önálló és általános képviseleti joggal rendelkeznek.
2. Az Egyesület bankszámlája felett (ide értve az utalványozást is) az Elnök vagy az alelnök rendelkezik kizárólagosan.
XII.
Az egyesület szervei
1. Az egyesület szervei:
a. Közgyűlés
b. Elnökség (elnök, alelnök)
A Közgyűlés
1. A közgyűlés az egyesület döntéshozó szerve.
2. A közgyűlés hatáskörébe tartozik:
a. az alapszabály módosítása;
b. az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása;
c. a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása;
d. az éves költségvetés elfogadása, a tagdíj megállapítása;
e. az éves beszámoló - ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének - elfogadása;
f. a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll;
g. az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével vagy ezek hozzátartozójával köt;
h. a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok és a vezető tisztségviselők elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;
i. döntés mindazon kérdésben, amelyet jogszabály vagy alapszabály a hatáskörébe utal.
3. A közgyűlés évente legalább egy alkalommal ülésezik.
4. A közgyűlést az elnökség legalább 15 nappal az ülés időpontja előtt kiküldött meghívóval, írásban hívja össze. A közgyűlési meghívó elektronikus formában is kiküldhető, és érvényesnek tekinthető, amennyiben a címzett az elektronikus levél beérkezéséről visszaigazolást küld
5. Ha a közgyűlést nem szabályszerűen hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen a részvételre jogosultak legalább háromnegyede jelen van, és egyhangúlag hozzájárul az ülés megtartásához.
6. A közgyűlési meghívó tartalmazza az egyesület nevét, székhelyét, a közgyűlés helyét, idejét és a javasolt napirendi pontokat. A napirendi pontokat a meghívóban legalább olyan részletezettséggel kell rögzíteni, hogy a szavazásra jogosult tagok álláspontjukat kialakíthassák. A meghívónak tartalmaznia kell továbbá a közgyűlés határozatképtelensége esetére a megismételt közgyűlés helyszínét és időpontját, és az arra történő felhívást, hogy a megismételt közgyűlés az eredeti napirendi pontok tekintetében a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes lesz, ha azt az eredeti időpontot legalább három és legfeljebb tizenöt nappal követő időpontra hívják össze.
7. A közgyűlési meghívó kézbesítésétől vagy közzétételétől számított 3 napon belül a tagok és az egyesület szervei az elnökségtől a napirend kiegészítését kérhetik, a kiegészítés indokolásával. A napirend kiegészítésének tárgyában az elnökség 2 napon belül dönt. Az elnökség a napirend kiegészítését elutasíthatja vagy a kérelemnek helyt adhat. Döntését, továbbá elfogadás esetén a kiegészített napirendi pontokat minden esetben annak meghozatalától számított legkésőbb 2 napon belül közli a tagokkal.
8. Ha az elnökség a napirend kiegészítése iránti kérelemről nem dönt, vagy a kérelmet elutasítja, úgy a közgyűlés a napirend elfogadásáról szóló határozat meghozatalát megelőzően külön dönt a napirend kiegészítésének tárgyában, azzal, hogy a szabályszerűen nem közölt napirenden szereplő kérdésben csak akkor hozható határozat, ha a részvételre jogosultak legalább háromnegyede jelen van és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához egyhangúlag hozzájárul.
9. Az elnökség köteles a közgyűlést haladéktalanul összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha
a. az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi;
b. tagkizárás során fellebbezéssel éltek (lásd. VIII. fejezet)
c. az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni;
d. az egyesület céljainak elérése veszélybe került.
e. Ezekben az esetekben az összehívott közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.
10. A közgyűlés határozatképes, ha azon legalább 5 fő szavazásra jogosult részt vesz. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
11. A közgyűlés megnyitását követően elsődlegesen meg kell állapítani a határozatképességet, vagyis az aktuális (rendes)taglétszámhoz képest a megjelent és szavazásra jogosult tagok számát. A közgyűlés a napirendi pontok tárgyalását megelőzően egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással megválasztja a levezető elnök személyét, továbbá a jegyzőkönyvvezető és két jegyzőkönyv hitelesítő személyét, valamint szükség esetén a két fős szavazatszámláló bizottságot.
12. A közgyűlésen megjelent tagokról jelenléti ívet kell készíteni, amelyen fel kell tüntetni a tag, valamint – ha az alapszabály a képviselő útján történő részvételt lehetővé teszi – képviselője nevét és lakóhelyét vagy székhelyét. A jelenléti ívet a közgyűlés levezető elnöke és a jegyzőkönyvvezető aláírásával hitelesíti.
13. A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amely tartalmazza
a. az egyesület nevét és székhelyét;
b. a közgyűlés helyét és idejét;
c. a közgyűlés levezető elnökének, a jegyzőkönyvvezetőnek, a jegyzőkönyv hitelesítőinek a nevét;
d. a közgyűlésen lezajlott fontosabb eseményeket, az elhangzott indítványokat;
e. a határozati javaslatokat, a leadott szavazatok és ellenszavazatok, valamint a szavazástól tartózkodók számát.
f. a jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvvezető és a közgyűlés levezető elnöke írja alá, és két erre megválasztott, jelenlévő tag hitelesíti.
14. A tagok határozatukat a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok többségével hozzák meg. szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
15. A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
a. akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
b. akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
c. aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
d. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja;
e. aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
f. aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
16. A közgyűlés határozatát – az alapszabály vagy törvény eltérő rendelkezése hiányában – egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Az egyesület alapszabályának módosításához, az egyesület egyesüléséhez és szétválásához a közgyűlés háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.
17. A közgyűlési határozatokat a levezető elnök a közgyűlésen szóban kihirdeti és az érintett tag(okk)al a határozat meghozatalát követő 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli.
Elnökség
1. Az elnökség három tagból áll. Tagjai: elnök, két alelnök. Az elnökség az egyesület ügyvezető szerve, amely dönt mindazon kérdésekben, amelyet jogszabály vagy alapszabály nem utal a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe.
2. Az elnökség tagjait a közgyűlés választja 5 év határozott időtartamra.
3. Megszűnik a vezető tisztségviselői megbízatás:
a. a megbízás időtartamának lejártával;
b. visszahívással;
c. lemondással;
d. a vezető tisztségviselő halálával;
e. a vezető tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;
f. a vezető tisztségviselővel szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.
4. A vezető tisztségviselő megbízatásáról az egyesülethez címzett, az egyesület másik vezető tisztségviselőjéhez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhat. A lemondás új vezető tisztségviselő kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá.
5. Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták.
6. A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.
7. Nem lehet vezető tisztségviselő az,
a. akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.
b. aki közügyektől eltiltó ítélet hatálya alatt áll (Btk. 61.§ (2) bek. i) pont).
c. akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak.
8. Az egyesület vezető tisztségviselői:
Az egyesület elnöke:
név: Leidinger Árpád
anyja neve: Fodor Mária
lakcím: 2013 Pomáz, Mélyút u. 5
Az egyesület alelnöke
név: Szabó Erzsébet
anyja neve: Csidei Erzsébet
lakcím: 2013 Pomáz Peklár u. 23.
Az egyesület elnöke:
név: Leidinger Dömötör
anyja neve: Fodor Mária
lakcím: 2013 Pomáz, Mélyút u. 5
9. Az elnökség hatáskörébe tartozik:
a. az egyesület napi ügyeinek vitele, a hatáskörébe tartozó ügyekben a döntések meghozatala;
b. a beszámolók előkészítése és azoknak a közgyűlés elé terjesztése;
c. az éves költségvetés elkészítése és annak a közgyűlés elé terjesztése;
d. az egyesületi vagyon kezelése, a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtása;
e. a közgyűlés összehívása, a tagság és az egyesület szerveinek értesítése;
f. az elnökség által összehívott közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása;
g. részvétel a közgyűlésen és válaszadás az egyesülettel kapcsolatos kérdésekre;
h. a tagság nyilvántartása;
i. az egyesület határozatainak, szervezeti okiratainak és egyéb dokumentumainak vezetése;
j. az egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése;
k. az egyesületet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén az e törvényben előírt intézkedések megtétele;
l0. a tag felvételéről való döntés.
a. döntés mindazon kérdésben, amelyet jogszabály vagy alapszabály a hatáskörébe utal
b. döntés méltányossági alapon a tagdíj részben, vagy teljes egészében történő elengedéséről.
11. Az elnökség üléseit szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal tartja. Az elnökségi ülést az elnök legalább 15 nappal az ülés időpontja előtt kiküldött meghívóval hívja össze írásban. A meghívó elektronikus formában is kiküldhető, és érvényesnek tekinthető, amennyiben a címzett az elektronikus levél beérkezéséről visszaigazolást küld. Az elnökségi ülésre szóló meghívó tartalmazza az egyesület nevét, székhelyét, az elnökségi ülés helyét, idejét és a javasolt napirendi pontokat. A napirendi pontokat a meghívóban legalább olyan részletezettséggel kell rögzíteni, hogy az elnökségi tagok álláspontjukat kialakíthassák.
12. Az elnökség határozatát egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Az elnökség határozatképes, ha ülésén a szavazati jogában nem korlátozott elnökségi tagok közül minimum ketten jelen vannak. Két elnökségi tag jelenléte esetén kizárólag egyhangúlag hozható határozat.
13. A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
a. akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
b. akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
c. aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
d. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja;
e. aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll;
f. aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
14. Az elnökség határozatait az elnökségi ülésen szóban kihirdeti és az érintett tag(okk)al a határozat meghozatalát követő 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli.
XIII.
Záró rendelkezések
Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) rendelkezései az irányadóak.
A létesítő okirat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a módosítások alapján hatályos tartalmának.
A változások félkövér dőlt betűtípussal jelölve.
Pomáz 2023, , 2021.09.05.